توضيحات پروژه

معرفی پروژه

ميدان گازي پارس جنوبي يكي از بزرگترين منابع گازي جهان است كه بر روي خط مرزي مشترك ايران و قطر در خليج فارس قرار دارد و يكي از اصلي‌ترين منابع انرژي كشور به شمار مي‌رود.مساحت اين ميدان 9700 كيلومتر مربع است كه سهم متعلق به ايران 3700 كيلومتر مربع وسعت دارد.

ذخيره گاز اين بخش از ميدان، 14 تريليون متر مكعب گاز به همراه 18 ميليارد بشكه ميعانات گازي است كه حدود 7.5 درصد از كل گاز دنيا و نزديك به نيمي از ذخاير گاز كشور را شامل مي‌شود. هم‌اكنون برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و كارشناسانه‌اي به منظور توسعه 24 فاز براي توليد 790 ميليون مترمكعب گاز در روز از اين ميدان صورت گرفته است.

توسعه ميدان گازي پارس جنوبي به منظور تأمين تقاضاي روبه رشد گاز طبيعي، تزريق به ميادين نفتي، توليد ال ان جي و همچنين  صادرات گاز و ميعانات گازي به عنوان خوراك واحدهاي پتروشيمي صورت مي‌پذيرد. بدين‌ترتيب بنادر عسلويه و تنبک در 270 و 220 كيلومتري جنوب شرقي بوشهر به عنوان منطقه ساحلي براي ايجاد تأسيسات خشكي و توسعه اين ميدان انتخاب شده‌اند. باتوجه به اينكه اين منطقه در مرز استان هرمزگان و بوشهر و در مركز سواحل خليج فارس نزديكترين نقطه به ميدان گازي پارس جنوبي قراردارد، داراي وضعيت سوق‌الجيشي خاصي است كه به قطب صنعت نفت و گاز كشورمان  تبديل شده است.

منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس2 در سال 1377 به منظور ايجاد تأسيسات پالايشگاهي و انجام فعاليتهاي گوناگون پايين‌دستي و بالادستي صنعت نفت و گاز و پتروشيمي و همچنين انجام عمليات پشتيباني و خدماتي به موجب مصوبه هيئت وزيران تأسيس گرديد. اين منطقه از غرب به روستاي سيراف، از جنوب به خليج‌فارس، از شمال به دامنه سلسله جبال زاگرس و از شرق به روستاي قلعه میان محدود مي‌شود.

 طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي:

فازهاي در حال توسعه ميدان گازي پارس جنوبي عموماً مشتمل بر تأسيسات دريايي، خطوط انتقال توليدات به خشكي، تأسيسات ساحلي، خطوط لوله انتقال گاز به شبكه‌هاي سراسري و همچنين تأسيسات صادراتي جهت صادرات ميعانات گازي،  LPG و گوگرد مي‌باشد.

هدف از اجرای پروژه توسعه فاز 14 پارس جنوبی، استحصال و فرآورش و شیرین سازی 2 میلیارد استاندارد فوت مکعب گاز ترش حوزه پارس جنوبی معادل 50 میلیون مترمکعب گاز و تزریق آن به خطوط لوله سراسری کشور می باشد که در کنار شیرین سازی گاز نیز محصولاتی از قبیل LPG ، میعانات گازی، گوگرد و اتان نیز استحصال شده و بعنوان محصول نهایی صادر و یا به صورت محصول اولیه تحویل واحدهای پایین دستی می شود.

اعضای کنسرسیوم و شرح وظایف هر یک:

سازمان گسترش و نوسازی ایران (IDRO) – رهبر کنسرسیوم، مدیریت و تامین کالا و راه اندازی

شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران (IPMI) – مهندسی بخش عمده ای از پروژه و اجرای واحدهای لخته گیری، پایپ رک اصلی، واحد گوگردزدایی و کمپرسورهای مرحله پایانی

شرکت ماشین سازی اراک تامین عمده مخازن تحت فشار

شرکت پایندان اجرای واحدهای پروسسی شامل شیرین سازی، نم زدایی و استحصال و تصفیه اتان، پروپان و بوتان، واحد سردسازی پروپان همچنین مهندسی و اجرای ساختمانهای صنعتی و غیرصنعتی

شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (MAPNA)- طراحی، خرید و اجرای واحدها یوتیلیتی (آب، بخار، برق و نیتروژن و غیره)، واحد استحصال و گرانول سازی گوگرد

شرکت تاسیسات دریایی ایران IOEC- لوله کشی دریایی و حفاری 24 حلقه چاه دریایی

شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ISOICO)- ساخت سکوهای دریایی

شرکت ملی حفاری ایران(NIDC) حفر24 حلقه چاههای دریایی

استراتژی اجرای پروژه

 • محدوده کاری شرکت پایندان در پروژه طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی شامل عملیات اجرایی محدوده پروسسی پالایشگاه، طراحی و اجرای ساختمانهای صنعتی و غیر صنعتی، احداث کمپ مسکونی، کارگری، اداری و مهندسی برای کل کنسرسیوم می باشد. محدوده پروسسی کاری شرکت پایندان شامل واحدهای:
 • اجرای واحد101: شیرین سازی گاز
 • اجرای واحد104: نم زدایی گاز
 • اجرای واحد 105: جداسازی NGL
 • اجرای واحد107: تفکیک اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی
 • اجرای واحد111: سرماسازی پروپان
 • اجرای واحد113: بازسازی مواد سوزاننده
 • اجرای واحد114:واحد تصفیه و خشک کنندگی پروپان
 • اجرای واحد115: واحد تصفیه و خشک کنندگی بوتان
 • اجرای واحد116: تصفیه تکمیلی اتان
 • احداث ساختمانهای صنعتی و غیر صنعتی بصورت EPC

احداث کمپ مسکونی کارگری، اداری و مهندسی جهت شرکت هایMAPNA ،IDRO ،IPMI  و PAYANDAN  در محوطه تخصیص داده شده 27 هکتاری ، شامل کلیه فعالیتهای EPC بر عهده ی شرکت پایندان میباشد.

 • استراتژی اجرای پروژه:
 • شرکت پایندان پروژه طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی فاز 14 را بر اساس رویکرد تخصیص بیشترین نیروی انسانی متخصص و مجرب در اجرای پروژه، افزايش پروژه هاي در دست اجرا جهت دستيابي به اهداف و برنامه هاي ميان مدت سوم ، افزايش درآمد (توليد و فروش) و رشد ميزان سودآوري بواسطه حفظ ارتباط نزدیک با اعضای کنسرسیوم، حفظ و ارتقاي برند شركت نزد كارفرمايان در زمينه اجراي پروژه هاي مشابه ، بكارگيري ظرفيت عملياتي شركت، تقویت سطح تخصص و تربيت نيروي انساني خبره در زمينه عمليات اجرايي پروژه، اشتغال زايي و بكارگيري نيروي انساني متخصص، بكارگيري پيمانكاران داخلي و افزايش توان آنها در اجراي پروژه هاي مشابه ، توسعه توان برنامه ریزی و کنترل پروژه های عظیم ملی اجرا خواهد نمود.

اهداف اجرای ایمن و قابل اعتماد طرح ، تکمیل به موقع طرح ، تسهیل در شروع و عملیات اجرایی پروژه ، ایجاد حداقل اثرات زیست محیطی برای طرح ، حداقل هزینه سرمایه گذاری و … به عنوان خطوط راهنما جهت اجرای این پروژه مورد استفاده قرار می گیرند.

احداث پروژه تحت قالب اصول تعهد نسبت به استفاده از نیروهای متخصص و مجرب ، استفاده حداکثری از پیمانکاران ایرانی در زمینه هایی که توانایی اجرای آن در داخل وجود دارد و بهترین سازماندهی و هماهنگی نیروهای مستقیم و غیر مستقیم تحت نظارت نزدیک ، کنترل و مسئولیت پایندان اجرا خواهد شد.

 • مدت زمان اجراي پروژه :مدت زمان اجرا برابر66 ماه می باشد.
 • تكنولوژيهاي بكار رفته در اجراي پروژه :عمليات اجرا و نصب در اين پروژه بر اساس روشها، سوابق، تجربیات و دستورالعملهاي موجود انجام ميشود که با توجه به سابقه شركت پايندان در انجام اين گونه پروژه ها، از آن استفاده خواهد شد که رئوس آن بشرح ذیل می باشد:
 • تکنولوژی های مدرن در تهیه مکانیزه و بتن و کنترل آن
 • تکنولوژی جوشکاری اتوماتیک در ساخت اسپول
 • تکنولوژی حمل و نصب تجهیزات فوق سنگین